Zlepšujeme vaše vlasy a náladu pomocí trichologie a bylin od roku 2015
ADRIÁN MOKRIŠ ㆐2 MINUTY ČTENÍ
Najít a vydržet. Základ zdravých vlasů!
Pokaždé, když změníte značku, produkt, složení vlasové kosmetiky, je to pro vaše vlasy šok. Často si můžete přečíst na internetu rady, že je naopak třeba přípravky střídat, protože když si na ně vaše vlasy a pokožka zvyknou, přestanou účinkovat. Jednou tahle značka, podruhé jiná… a možná i ze zvědavosti vyzkoušíte, co je zrovna v drogerii v akci?
Jako tricholog vám tohle skutečně nemůžu doporučit, vaše vlasy vždycky na změnu složení kosmetiky zareagují, často podrážděním a zarudnutím vlasové pokožky nebo výraznějším vypadáváním vlasů. Obzvlášť pokud se jedná o produkty nekvalitní nebo nevhodné pro vás. Vaše vlasy to vždycky zbytečně zatíží.
MOJE OSVĚDČENÁ FILOZOFIE TEDY JE:
Najít kvalitní produkty
a těch se držet zuby nehty.
Co ale vlastně od kvalitního šamponu chtít? Především co nejčistší přírodní složení bez zbytečné chemie. Neříkám, že veškerá chemie v šamponech je špatná, někdy dokonce nahrazení části přírodních složek syntetickými dává smysl z hlediska bezpečnosti použití i ekologie.
Pokud ale najdete na obalu svého šamponu některou z následujících složek, důrazně doporučuji rovnou ho poslat do koše. Pokud obvykle nakupujete šampony v drogerii, je pravděpodobnost, že tyto složky obsahují, opravdu vysoká.
BRONOPOL
COCAMIDE DEA / LAURAMIDE DEA
DIMETHICONE a další názvy silikonů končící na -cone, -xane, -conol, -silane apod.
Methylisothiazolinone, Methylchloroisothiazolinone (MI/MCI)
SLS/SLES (Sodium Laureth Sulfate / Sodium Lauryl Sulfate)
Tento „zakázaný“ seznam je samozřejmě delší, ale vypsal jsem vám alespoň ty nejdůležitější složky, kterých se vyvarovat. Jejich aplikace na vlasovou pokožku přináší řadu negativních účinků: jsou toxické, karcinogenní, vyvolávají alergie a dráždí kůži.
I když můžete mít z vlasů lepší pocit – například po použití přípravků se silikony –, ve skutečnosti se váš vlasový problém pouze zamaskuje a dál se nepozorovaně prohlubuje.
Zvenku vypadají lesklé, hydratované, jsou ale jen uměle obalené a naleštěné, vnější vrstva silikonu jim navíc zabraňuje přirozeně regulovat vlhkost podle potřeby a vnějších podmínek.
Jde mi o to, abyste dosáhli nejen krásných vlasů, ale abychom to dělali za pomoci látek, KTERÉ VLASY DLOUHODOBĚ UZDRAVUJÍ, VYŽIVUJÍ A PROSPÍVAJÍ JIM.
Proto je veškerá kosmetika The GARDEN:
🌿 BEZ SILIKONŮ, PARABENŮ,
🌿 SLS, SLES, UMĚLÝCH BARVIV, ISOTHIAZOLINONŮ,
🌿 GMO ČI CHEMICKÝCH FILTRŮ.
4 úkoly, které by měl zvládnout kvalitní šampon
1. ČIŠTĚNÍ
V první řadě musí umět dobře vyčistit vlasy i vlasovou pokožku od všech nečistot, mastnoty, potu i odumřelých buněk z vlasové pokožky.
V ideálním případě je šampon pouze první krok vlasové péče, který všechno nežádoucí odstraní a připraví vás na následnou péči, která pak může jít hlouběji do vlasové pokožky a je efektivnější.
2. HYDRATACE
Druhou funkcí šamponu je jeho schopnost základní hydratace. Správné složení zajistí pružnou a elastickou vlasovou pokožku a z ní pak mohou růst zdravé a husté vlasy. Nenechte se, prosím, nachytat na tvrzení některých výrobců, že jejich šampony vlasy hydratují do hloubky. To úlohou šamponu opravdu není. A není to vlastně ani možné.
Při mytí vlasů zůstává šampon na pokožce asi 2–3 minuty, takže toho příliš nestihne. Hloubkovou péči přenecháváme dalším produktům, které by po použití šamponu měly následovat pro větší hydrataci a výživu: tonika, vlasové krémy, mléka a masky.
3. REGULACE MAZU
Třetím úkolem šamponu je poradit si s tvorbou mazu pod vlasovou pokožkou. A to se (možná překvapivě) týká jak suché vlasové pokožky, tak té mastné. V obou případech totiž s tvorbou mazu něco není úplně v pořádku.
Zatímco suchá vlasová pokožka obvykle vzniká příliš častým mytím vlasů, použitím agresivních kosmetických produktů nebo třeba příliš horkou vodou, mastná vlasová pokožka nejčastěji značí hormonální nerovnováhu, nadměrný stres nebo pocení a nevhodné stravování.
------------------------------------------------------------------------------
Příčin může být v obou případech více a nejlepším řešením je zjistit za pomoci odborníka, co je tím konkrétním důvodem u vás.
Udělejte si náš online vlasový test zdarma, abyste zjistila, jaký typ vlasové pokožky máte a jak vám můžeme pomoci ke zdravým a krásným vlasům.
4. RADOST
Posledním z hlavních úkolů šamponu je ten krásný pocit, který po umytí hlavy máte.
Když si vyberete šampon, který krásně voní, jeho konzistence je vám příjemná a složení je kvalitní, můžete se po umytí vlasů radovat ze svěží pokožky, která dýchá.
Je najednou jakoby lehčí, vzdušnější a vy – obklopená tou krásnou vůní svých kadeří – se cítíte prostě sebejistě a skvěle.
Ta nejdůležitější rada, jak vybrat správný šampon na vlasy
Informace o tom, že správný výběr šamponu se řídí tím, jaká je vaše vlasová pokožka a její potřeby, nikoliv tím, jaké jsou vaše vlasy, je jedna z nejdůležitějších, které se snažím ženám prostřednictvím své práce předat.
Nikde se o tom totiž moc nemluví. Že kondice vlasů je přímo závislá na tom, jak zdravé jsou vlasové kořínky a nakolik jsou ucpané dlouhodobě nečištěným mazem.
Nejde tedy primárně o to, jestli máte suché nebo mastné vlasy.
Jde o to, jestli máte suchou nebo mastnou, citlivou nebo jinak problematickou VLASOVOU POKOŽKU.
Dokonce i klienti, kteří dlouhodobě pečují o svoje zdraví a životní styl na maximum, se nestačí divit, když jim ukazuji výsledky jejich hloubkové trichologické analýzy a vysvětluji jim, že řídnutí a slábnutí jejich vlasů je způsobené v naprosté většině špatně čištěnou vlasovou pokožkou.
Pokud tušíte, že by to mohl být i váš problém (a máte pravdu), dočtete se o tom podrobněji v mém dalším článku „Jak probíhá čištění vlasových kořínků“.
Na co sází v péči o vlasy trichologové?
Na kombinaci moderních technologií a kvalitních ingrediencí. Ve vlasové kosmetice The GARDEN, kterou jsme si sami vyvinuli na míru našim požadavkům na opravdu kvalitní a účinné složení, trváme i na šetrnosti k vlasům, pokožce a přírodě.
Naše receptury vycházejí z ověřených účinků bylin využívaných už po staletí v tradiční čínské medicíně. Naše heslo „vše, co vlasy potřebují, roste v zahradě“ je pravdivé do poslední tečky.
Ty největší poklady přírody jsme doplnili znalostmi moderní vědy.
Využíváme technologie tekutých krystalů, koloidní zlato, stříbro a další nanočástice, které nám pomáhají cenné složky bylinek využít tou nejúčinnější cestou tam, kde mají působit, a mohou tak i nejlépe pomoci vašim krásným a hustým vlasům.
Jaké další články vám pomohou na cestě ke zdravým vlasům?
Na začátku naší poradenské činnosti (2015) jsme asi rok strávili hledáním vhodné vlasové kosmetiky z pohledu trichologů (specialistů na vlasy). Bohužel, nenašli jsme.
Setkali jsme se s mnoha produkty, které můžeme rozdělit do dvou skupin. První tvoří levnější drogerkové produkty s nevyhovujícím složením a ne zcela bezpečnými chemikáliemi, druhou zase předražené, 100% „čistě přírodní“ produkty bez schopnosti hloubkového čištění pokožky a vlasových váčků.
A tak jsme si navrhli a vyrábíme vlastní kosmetiku a doplňky výživy se zaměřením na přístup zvnějšku i zevnitř současně.
Adrián, holistický tricholog
Zdraví vlasů začíná uvnitř. Výživou, zdravým trávením, posilováním tvorby krve a transformací tekutin. Pokračuje čistou, pružnou a hydratovanou pokožkou hlavy, čistými vlasovými váčky a aktivními kořínky. Všechno spolu tvoří základ pro růst silných zdravých vlasů.
Poslední část našeho snažení patří samotným vlasům až po konečky. Musí být hydratované a pružné, aby se nelámaly a netřepily. Na vlasech se nešetří. Jsou naší korunou, kterou nosíme všude s sebou a nedá se skrýt.
A navíc určitě platí, že:
„Úsměv a vlasy jsou ty nejkrásnější doplňky každé ženy v jakémkoli věku.“
VLASOVÝ TEST ZDARMA
Vykročte na cestu k vysněným vlasům s pomocí Vlasového testu a s doporučeními od vlasových specialistů – trichologů.
Trichologické rady, novinky a akce sledujte na FACEBOOKU, INSTAGRAMU nebo YouTube.