Co se stane, když si zastřihneš rozštěpené vlasové konečky za úplňku?

Na internetu najdeme různé vlasové tipy a triky, které skutečně pomáhají. Ale najdou se i nesmysly a mýty. Na roztřepené konečky dostáváme horu otázek, odpověděli jsme na stovky podobných e-mailů.

rozstiepene konce konceky

A stále odepisujeme to samé:

Zastřihávání konečků vlasů nemá žádný vliv na to, jak rychle budou růst. Jde o značně rozšířený mýtus.

Pokud jsou konce roztřepené, odstřihněte je co nejdříve. Zabráníte dalšímu štěpení vlasů po délce směrem nahoru.

Proč stříhání či zastřihování nemá žádný vliv na rychlost růstu vlasů?

Protože vlasy rostou přes kořínky – ne přes konečky. Nové milimetry vlasů se tvoří ve vlasovém kořínku a pomalu “putují” ven z vlasové pokožky na povrch. Tento jev lze pozorovat u barvených vlasů, kdy vidíme nové centimetry vlasů jako tzv. “odrosty”.

Takže odpoveď na otázku z nadpisu zní: “… budeš mít trochu kratší vlasy a zabráníš štěpení vlasů po větší délce. A je jedno, jestli to bude během úplňku nebo ne.” Nezabrání ale třepení vlasů jako takovému.

Klidně se může stát, že o měsíc budeš museť zastřihnout další centimetr – dva.

rozstiepeny koniec koncek vlasu - detail

Roztřepené konečky – proč k tomu vlastně dochází?

Pojďme na krátký výlet do zahrady. Abychom nechodili daleko, stačí k prvnímu stromu. Zkuste odlomit živou větvičku ze stromu a pak zlomit suchou větvičku ze země. Ta suchá praskne při minimální snaze, jen se z ní tak zapráší. A co ta živá ze stromu? Podařilo se vám ji vůbec utrhnout? Která je ohebná, elastická, ne a ne se zlomit? V čem je podstatný rozdíl mezi živou a suchou větvičkou?

V obsahu vody.

Co je suché, bez vody, ztrácí elasticitu a lehce se láme.  Tak je to i s vlasy. Konce jsou najstarší časť vlasů a často i nejtenčí – po mnohých chemických  barveních, odbarvování, apod.

Tenké konečky vlasů dokáží absorbovat jen malé množství vody, rychleji se vysušují a lámou.
Jako suché větvičky.

štiepenie koncov vlasov - príčina

Pomáha jim častá hydratace. Jestli o ně nechcete přijít, vyrobte si doma jednoduchý hydratant, noste ho sebou v kabelce a používejte co najčasteji. Hlavně v létě a v zimě.

Co konečkům nejvíc škodí je asi už zřejmé:

 • žehlení vlasů bez ochrany před teplem (např. vhodným balzámem)
 • pobyt na slunci bez ochrany
 • pobyt ve velmi suchém prostředí (např. v zimě u radiátoru)
 • fénování horkým vzduchem
 • chemické barvení, melírování, odbarvování a podobně…

A ještě jedna důležitá věc.

Slovo HYDRATACE znamená vázání vody na některé látky, například na vlasy. Neptejte se tedy prosím, zda lze hydratovat konečky olejem. Tomuto tématu jsem již jeden článek věnoval.

P.S.

Jestli se někde dočtete jak skvělé je “hloubkově hydratovať” vlasy např. banánem s vajíčkem a olivovým olejem, vzpomeňte si na význam slova hydratace a budete mít úsměv na tváři. Některé články mají asi jen pobavit…
Lámaní konečků ale moc zábava není, a proto si radši vyrobte domácí hydratant na suché vlasy a konečky.

Adrián M.
Adrián M.
Adrián spolupracuje so stránkou expertnavlasy.sk ako trichológ - špecialista na vlasy a vlasovú pokožku, ktorý diagnostikuje príčiny vypadávania vlasov, poškodenia či rednutia vlasov, ochorenia pokožky hlavy a venuje sa liečbe v závislosti na príčine. Po niekoľkoročnej praxi v oblasti vlasového poradenstva a spolupráci na vývoji receptúr vlasovej kozmetiky ukončil v roku 2016 vzdelávanie v oblasti trichológie a prax v práci s trichologickou mikrokamerou v Prahe. V roku 2017 navrhol zloženie úspešného tonika a šampónu proti nadmernému padaniu a na podporu rastu vlasov pod značkou Rapuncell. Momentálne sa venuje trichologickým vyšetreniam vlasových korienkov a návrhu receptúr komplexnej sady prírodnej vlasovej kozmetiky The GARDEN v spolupráci s diplomovaným fytoterapeutom tradičnej čínskej medicíny.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použité pouze pro účely spracování tohto komentáře. Zásady spracování osobních údaju.

 • Spýtajte sa trichológa

  Nechce sa vám čítať blog, ebook či robiť si vlasový test a čakať? Napíšte priamo nášmu vlasovému špecialistovi:

  Stlačením tlačidla "Odoslať" súhlasíte s tým, aby sme vám posielali na vložený email komunikáciu s našimi vlasovými špecialistami, správy s vlasovou tematikou a obsah z oblasti krásnych a zdravých vlasov a súvisiacich informácií. Pre úplné potvrdenie ešte potvrďte overovací email, ktorý vám bude ihneď odoslaný do schránky. Ak už nebudete chcieť informácie na email ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať kliknutím na odhlasovací odkaz - bude v každom emaily. Vaše údaje sú u nás v bezpečí, spracúvame ich podľa prísnych zásad spracovania osob.údajov.
 • Nejnovější příspěvky
 • Nemám čas sledovať blog, a preto chcem dostávať mailom info o nových článkoch:

  Stlačením tlačidla súhlasíte s tým, aby sme vám posielali na vložený email správy s vlasovou tematikou, zaujímavý obsah z oblasti krásnych a zdravých vlasov a súvisiacich informácií. Pre úplné potvrdenie ešte potvrďte overovací email, ktorý vám bude ihneď odoslaný do schránky. Na nové emaily sa môžete tešiť spravidla 1x týždenne. Ak už nebudete chcieť informácie na email ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať kliknutím na odhlasovací odkaz - bude v každom emaily. Vaše údaje sú u nás v bezpečí, spracúvame ich podľa prísnych zásad spracovania osob.údajov.
 • Stiahnite si na mail ebook:

  "Neubližujte už viac svojim vlasom alebo 7 VEĽKÝCH omylov pri starostlivosti o vlasy"